DALKAVUKLUK

 

Kişilikli bir insana yakışmayan huylardan biri de dalkavukluktur.Dalkavuk, kavuğunu salladığı kimsenin gölgesi gibidir.O nereye giderse oraya gider,ne derse aynını der,tasdik eder.Sanki, kavuğunu salladığı insanın yarısı olur.Kur'an da böyle kötü huylara  saplanan adi şahsiyetli dalkavuklara:-Veyl olsun onlara! diye hitap edilir.(Yazıklar olsun onlara!) demektir.

 Padişahlara ve devlet adamlarına büyük hatalar yaptırıp,zamanında ikazını yapmayan bu dalkavuklar,sebebiyet  verdikleri yanlış icraatlar yüzünden  günahkarlar arasında yer alırlar.Doğruyu ve yanlışı ayırt etmeksizin kavuğunu salladığı efendisine:-Mahz-ı hakikat,aynı isabet! diyerek tasdik ederlerken vicdanlarının sesini duyarak ellerinekonuşmazlar, sadece efendilerinin hoşuna gitmek için başlarını sallarlar,ellerine geçirdikleri yağlı kuyruğu kaybetmemek için:

-Mahz-ı hakikat,aynı isabet efendim,diyerek devam ederler.Dalkavukluğun, yakın tarihimizde nasıl kötü neticeler verdiğini pek bariz şekilde gördük.Bununla beraber:

-Tarih tekerrürden ibarettir, derler.Günümüzde de aynı tekerrürün bazı kimselerde yeniden nüksettiğini görmekte, tarihten ders almadıklarını anlamaktayız.Eski hükema,dalkavukları anlatan eserler yazmışlar,cemiyet içinde bunları teşhis etmemize yardım eden misaller vermişlerdir.Bu misallerden birini arzedeyim:Dalkavuğun biri vaktiyle,kavuğunu salladığı bir paşayla aynı sofrada yemek yiyormuş.-Paşa dalkavuğuna:-Bu yemek ne kadar da güzelmiş, ömrümde böyle tatlı, lezzetli yemek görmedim, demiş.

Dalkavuk hemen atılmış:-Evet paşam, bendeniz de ömrümde böyle lezzetli yemeğe rastlamadım,şayan-ı hayret derecede lezzetli bir yemek yapmışlar doğrusu.Konuşmayı bir-iki cümlelik başka bahisle geçiştirip tekrar aynı mevzua dönen paşa, bu defa:-Doğrusu bu yemeği çok lezzetsiz buldum, anlaşılan iyice pişirmeden önümüze getirmişler,ömrümde böyle lezzetsiz ve eskimiş yemeğe rastlamadım!..Dalkavuk hemen ilavesini yapmış: -İsabet buyurdunuz paşam, cidden lezzetsiz bir yemek bu.İyi ki, midenizi bozmadınız.Böyle yemekler insanın midesini de alt-üst eder! Dalkavuk işi

bu kadar barizleştirince paşa tahammül edememiş:-A köftehor,şimdi ömründe böyle lezzetli yemek görmediğini söylemiştin, ne tez fikrini değiştirdin ve aynı yemeğin, midemizi alt-üst edecek kadar bozuk olduğuna kani oldun?..

-A paşam, bunda şaşılacak ne var?Bendeniz yemeğe değil,zatınıza hizmet ediyorum.Bu sofradan bu yemekler gider,bir başkası gelir.Ama bendeniz sizin mizacınıza muhalefet eden bir söz söyler de buradan gidersem, bir daha gelmem fermana muhtaç.Bunun için siz nerede ben de orada!

Bu sebepledir ki,maneviyatçılar,ahlakçılar, dalkavukları, gövdeyi takip eden kuyruğa benzetirler.Kuyruk daima gövdenin kazurat çıkan kısmını temizleyip örtmekle meşguldür.Dalkavuk da öyle.

                   Cahit ÖZPINAR

Sosyal Medyada Paylaş :

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Print

İLGİLİ HABERLER

Değerli Okuyuclarımız;

Uşak Haber ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak  yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler yorum sayfalarında paylaşılamaz. yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve  bunlardan sorumlu tutulamaz.

yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.