GELENEKSEL TÜRK RESMİNDE GÜNCEL YAKLAŞIMLAR

Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi, Geleneksel Türk Sanatları Bölümü tarafından “Geleneksel Türk Resminde Güncel Yaklaşımlar” konulu çevrimiçi konferans gerçekleştirildi.

Moderatörlüğünü Öğr. Gör. Senay Şeyranlı’nın üstlendiği konferansa konuşmacı olarak Kastamonu Üniversitesi Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ruhi Konak katıldı. Yoğun ilgi gören konferansta Uşak Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Şebnem Ruhsar Temir Gökçeli, Doç. Dr. Ruhi Konak’ı ağırlamaktan dolayı mutluluk duyduğunu belirterek teşekkürlerini sundu.

Konak, “Sanat bir yaşam biçimidir”

Doç. Dr. Konak konuşmasında Türk resim sanatının güncel durumunu ele alarak, minyatür denen resim sanatının öncelikle doğru anlaşılması için Türk resim sanatı olduğunun kabul edilmesi gerektiğini belirtti. Minyatürün tanımlanırken sadece kitap sanatı olduğu hususundaki yorumun doğru olmadığını, kitap sanatlarının minyatürün bir şubesi olabileceğini çünkü kâğıttan taşa, çiniden halıya her alanda kendini gösteren güncel bir sanat olduğunu söyledi. Doç. Dr. Konak “Minyatür öyle tanımlanıyor ki geçmişi temsil ettiği düşüncesiyle güncel bir sanat olmadığı düşünülüyor oysa minyatür sanatı, yerel anlamıyla ve milli anlamıyla baktığımızda geçmişi temsil etmez mutlak bir yapısı vardır, temsil ettiği dil ya da anlaşıldığı dil geçmişte de anlaşılıp şimdide anlaşılıyorsa bu onun güncel bir sanat olduğunu gösterir. Minyatürün Geleneksel Türk Sanatları çatısı altında farklı bir yeri vardır. Minyatür sanatına baktığımız da içinde tezhip, hat, halı, çini ve ebruyu barındıran bir yapısı var. Diğer taraftan minyatür sanatçısını biraz daha özgür kılan bir alandır. Hatta sanatçısını, kendisini geliştirmeye iten bir yapısı olduğundan dolayı diğer sanatlardan daha farklı bir yapıya sahiptir.”dedi.

Günümüz minyatür sanatçılarına da değinen Doç. Dr. Konak, “Güncel ortam içinde bir şeyler üretmeye çalışan kişiler de var klasiği yaşatmaya çalışanlar da var. Biraz akademik bakıp özgün ama günümüzden bir sentez oluşturmaya çalışan sanatçılar var. Minyatürü bilen sanatçılar, minyatürün biçim ilkelerini, minyatürün bir felsefesinin olduğunu ve tasarımda bu felsefenin önemini ve minyatürdeki her hareketin her adımın bir mantığı olduğunu bilerek çalışır. Diğeri ise röprodüksiyon yapmasalar da biçimi sadece kalıp olarak algılıyorlar.”şeklinde konuştu.

Modern sanatın diliyle minyatür sanatına ilişkin eser oluşturmak konusuna da değinen Konak, konuşmasında şunları belirtti: “Minyatür sanatı dediğimiz sanata geleneksel Türk resmi diyoruz bundan kastımız, Türklerin geçmişten günümüze kadar gelmiş olan bilgi birikimi ve konuşma dili. Modern minyatür denen bir minyatür sanatı olabilir mi? Bana göre olmaz. Çağdaş minyatür yapılabilir. Yani güncel konular işlenebilir, günümüzün yaşantısı, kıyafetleri ve yaşam içerikleri minyatüre aktarılıp günümüzde de yapılabilir.” Konferans, Doç. Dr. Konak’ın “Boş Özne Dolu Nesne” isimli kitabının konusuna ve içeriğine değinmesi ve soruları cevaplamasının ardından sona erdi.

Sosyal Medyada Paylaş :

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Print

İLGİLİ HABERLER

Değerli Okuyuclarımız;

Uşak Haber ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak  yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler yorum sayfalarında paylaşılamaz. yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve  bunlardan sorumlu tutulamaz.

yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.