ŞEHRİMİZİN DÜŞMAN İŞKALİNDEN KURTULUŞUNUN 100. YIL KUTLAMALARI İLE İLGİLİ AKLIMIZA GELENLER

 

Mutlu günlerimiz çoktur. Ama hem gururlu, hem de mutlu olduğunuz günler parmakla sayılacak kadardır. Hele yüz yılda bir kutlanan günler vardır ki; maalesef çok az insana, şehre ve ülkeye nasip olur. Allah nasip ederse bu sene eylül ayında Uşak ilimizin kurtuluşunun 100. Yılını, bir yıl, elli dokuz gün sonrada Şanlı Cumhuriyetimizin 100. Yılını kutlayacağız.

İlimizde yapılacak olan, Cumhuriyetimizin 100. Yılı kutlamalarının da Üst sorumluluk ve yüklerin büyük bir çoğunluğu Devletimizi temsil eden Atanmışların omuzlarında olacaktır.

Ama söz konusu bir ilin düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılını kutlaması ise; Üst sorumluluk ve yükler seçilmişlerin omuzlarında olmalıdır.

Elbette her iki kutlama mutlaka atanmışların ve seçilmişlerin ortak karar ve çalışmaları ile yapılmalıdır. Ben sadece yerel ve genel kutlama arasındaki ufak bir farktan bahsetmek istemiştim.

Uşak ilimizin Düşman işgalinden kurtuluşunun 100. Yılının kutlanması konusunda bunu en fazla önemsemesi gereken ve taşın altına en fazla elini koyması gereken iki kurum vardır. Belediye ve İl genel meçlisi. Başkanları ile meclis üyeleri ile bu onurlu ve gururlu günü 100. Yıla yakışır ve akıllarda kalacak şekilde kutlanmasını sağlamalıdırlar.

Şehrin Sahibi belediye Başkanı, şehir merkezi dışındaki yerlerin sahibi il genel meçlisi, devletin Temsilcisi ve ilimizin en üst makamı Valiliktir.

Valimizin Başkanlığında kurulan veya kurulacak komiteler hızlı ve sivil Toplumunda katıldığı önce beyin fırtınası yaparak sonra atanmış ve seçilmişlere sunulmuş olan bu sonuçlar, öncelik sırasına göre ve gerekli olan öneriler programa alınmalıdır.

Bu çalışmalara belediye, il genel meçlisinden sonra en çok katkı vermesi gereken kurumlar, Esnaf Odaları Birliği, Ticaret ve Sanayi odası, Ticaret Borsası ve OSB’lerdir.

  1. yıl kutlamalarında hiçbir zaman ilin ürünlerinin veya destinasyonlarının tanıtımı birinci önceliği olmamalıdır. Tarhana, kilim, halı, helva, pide, döndürme gibi yemekler, Kanyon, Taşyaran vadisi gibi yerler bu çalışmaların ancak ikinci çıktıları olmalıdır.
  2. yıl kutlamalarında öncelikle amaç genç kuşağa Bir fotoğraf karesi ile sunmaya, anlatmaya çalıştığımız “ Cumhuriyeti Biz Böyle Kurduk.” Afişinin, daha derin anlatıldığı. Daha anlaşılır ve kalıcı hale geldiği çalışmalar olmalıdır.
  3. Yıl kutlamaları ile her yıl Türkiye’de yapılan “ Kurtuluş yolu .” yürüyüşünün rotasında değişiklik yapılmasını sağlamak gerekir. Yapılacak doğru çalışmalar ile bu yürüyüşleri yapan yüzlerce sivil toplum kuruluşlarının yüz binlerce üyelerine anlatmak gerekmektedir.

Akla ilk gelen birkaç çalışma önerimiz ne olabilir?

Bir: Trikopisin kılıcının alınması Göğem köyünde gerçekleşmiş. Ve kurtuluş savaşının sonuna erdiğine dair en büyük ışık burada yanmıştır. Göğem anıtı ve çevresi 100. Yıl kutlamalarına hazır mıdır? Burayı ilk görecek olan gençlerimiz ve İl dışından gelecekler üzerinde, Düşman birliklerinin komutanın kılıcının teslim alınmasının önemini hissettirecek bir ortam da mıdır?

İki: “ Ordular, İlk hedefiniz Akdeniz ileri.” Sözünün söylendiği, Kurtuluş savaşında işkâl kuvvetlerinin ilerleme ve direnmelerinin, son çatışmalarının yaşandığı yer olan, Şair Eşrefin ilk kaymakamlık yaptığı, Bir din adamımızın köylülerle el ele vererek sivil halkın kurduğu belki de ilk şehitliğin yapıldığı.  Bence ev yapıları ile de onlarca Şirince yapan, Eşme İlçemiz Takmak köyü, Kurtuluş savaşındaki hak ettiği yere getirilmelidir. Kurtuluş yolu yürüyüşü mutlaka Takmak Köyümüzden geçmelidir. Anıt ağaç altında Genel Kurmay Arşivlerin de bulunan Resim heykeli yapılmalıdır.

Üç: Kuva-i Milliyenin içinde ilimizin önemini, maddi desteklerini bilimsel olarak sunalım. Tüm tarih derslerinde yerini almasını sağlayalım.

Diğer ilk akla gelen örnekler ise; Gençler ve çocuklar arasında 100. Yılla ilgili Resim, Müzik, kompozisyon yarışmaları yapılmalıdır. Büyükler, gençler ve çocuklar arasında birçok spor dalında ve oyunlar ile yarışma ve turnuvalar düzenlenmelidir.

Cirit, kurtuluş savaşında atların önemini vurgulama için Türkiye Cirit Turnuvası Düzenlenmelidir.

Üniversitemiz başta olmak üzere ilgili diğer kurumlarımız Kurtuluş savaşı ve sonrasını anlatan sempozyumlar, paneller düzenlemelidir. Daha sonra bu çalışmalar kitap haline getirilerek dağıtılmalıdır.

Kuruluş Amacında, 100. Yıl etkinlikleri ile ilgili olabilecek tüm sivil toplum kuruluşları, kurulacak olan kutlama komitelerinin verdiği görevleri almalı veya talipli olmalı, maddi, manevi destekler vermelidir.

Aklımıza ilk gelenler bunlar. Bu konuda sizlerden, daha iyi ve çokça önerilerin geleceğine, kurumlarımızın birçok başarılı çalışmalar yapacağına olan güvenimiz tam.

Biz bunu başarırız. Kurtuluşumuzun 100. Yılını hak ettiği şekilde kutlarız. Yeter ki; Karar alırken çok sesli, çalışırken tek sesli olalım.    Şen ve Esen kalın. A. Tufan Güven.

 

 

 

Sosyal Medyada Paylaş :

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Print

İLGİLİ HABERLER

Değerli Okuyuclarımız;

Uşak Haber ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak  yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler yorum sayfalarında paylaşılamaz. yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve  bunlardan sorumlu tutulamaz.

yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.