UŞAK İL TARIM VE ORMAN MÜDÜRLÜĞÜ BİLİNÇLİ SU KULLANIMI İÇİN BİLGİLENDİRME YAPIYOR

Uşak İl Tarım ve Orman Müdürlüğü “Tarımsal Kuraklığa Karşı Etkin Su Kullanımı” ve “Su İhtiyacı Az Olan Ürünler” İle İlgili üreticileri bilgilendiriyor.

Bu kapsamda özellikle su seviyesi düşük olan köylerde üreticilere yönelik eğitim çalışmaları başlatıldı. Projeyle üreticilerin mevcut su kaynaklarını daha verimli kullanabilmesi, daha az su isteyen ürünlere yönelik üretim planlaması yapmaları ve modern sulama tekniklerini tercih etmeleri sağlanması hedefleniyor. Konuyla ilgili olarak yapılan açıklamada ülke olarak 2020-2021 yılı üretim sezonunda yetersiz yağış alındığı ve buna bağlı olarak baraj ve göletlerle yeraltı sularında önemli oranlarda azalış görüldüğü vurgulandı.

Önümüzdeki yıllarda da aynı sıkıntıların devam edebileceği ihtimalini göz arda edilmemesi gerektiği hatırlatılırken mevcut su kaynaklarının daha etkin kullanımı ve sulama sistemlerindeki arıza ve kaçakların önlenmesiyle birlikte mutlak suretle modern sulama sistemlerinin kullanılması zorunluluk haline geldiği belirtildi. Açıklamada; “Sınırlı su kaynaklarının çok su isteyen ürünlere yetmeyeceği göz önünde bulundurularak,  su ihtiyacı çok olan ürünler yerine daha az su isteyen ürünlere yönelik üretim planlamasına yer verilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda; İlimizde özellikle su seviyesi düşük olan Merkez Karaağaç, Alanyurt, Derbent, Göğem, Altıntaş ve Kayaağıl, Banaz Ahat, Hallaçlar, Kozviran, Küçükler ile Eşme Ahmetler, Dereköy, Kolonkaya, Takmak, Yeşilkavak  gölet ve barajlarımızın sulama sahasında yer alan toplam 20 köyümüzde il ve ilçe müdürlüğümüz personelince üreticilerimize yönelik eğitim çalışmaları başlamıştır. Bunun yanında ilimizdeki tarımsal sulama kooperatifleri, tarımsal örgütler ve muhtarlıklarımız bilgilendirilmiştir. Üreticilerimizin bu konuda gösterecekleri hassasiyet,  tarımsal üretimin devamlılığı açısından oldukça önem taşımaktadır.” İfadeleri kullanıldı.

Türkiye’de tatlı suyun %70’ini tüketen tarım, bu suyun %53’ünü yüzey su kaynaklarından, %38’ini yeraltı suyundan sağlıyor[1]. Su varlığının büyük bölümü kullanan tarım sektörü bu suyu Türkiye’nin 28 milyon hektar tarım alanın sadece 5.6 milyon hektarında kullanıyor[2]. Sulamalı tarım yapılan alanların (5.6 milyon hektar) %82’si salma sulama ile, %17’sinde yağmurlama sulama, %1’inde su tasarruflu bir yöntem olan damla sulama ile sulanıyor[3].

Türkiye tarım alanlarının 8.5 milyon hektarı sulama potansiyeline sahiptir. 2011 yılı sonu itibari ile toplam 5.6 milyon hektarı sulamaya açılan sulanabilir tarım alanlarının, 2023 yılında tamamının sulamaya açılması bekleniyor[4]. Tarımda tasarruflu sulama sistemlerin kurulması, nakil hatlarında su kayıplarının azaltılması için kapalı sulama sistemlerinin kullanılması bu nedenle büyük önem taşır.

Tarım ve su arasındaki ilişki tarımsal ürün deseni ile yakından ilişkilidir. Öyle ki 2005 yılında dünyanın farklı yerlerinde havzalar sularının en az %77’ni en çok %85’ini sadece buğday, pirinç, mısır, pamuk ve yem bitkileri yetiştirmek için kullandılar[5].

Türkiye’nin tarımsal ürün deseninde en büyük paya sahip olan ürünler ve tarımsal su kullanımı dünyada genel akışa benzer. Türkiye tarımın önde gelen ürünleri buğday (19 milyon ton/yıl), şeker pancarı (16 milyon ton/yıl) arpa (6.3 milyon ton/yıl), mısır (6 milyon ton/yıl), patates (4 milyon ton/yıl), pamuk (2.5 milyon ton/yıl) ve ayçiçeğinden (1.5 milyon ton/yıl) oluşur[6]. Diğer taraftan bu ürünlerden özellikle pamuk (700-1300 mm/toplam yetişme süresi), ayçiçeği (600-1000 mm/toplam yetişme süresi), mısır (500-800) ve şekerpancarı (550-750 mm/toplam yetişme süresi) yetiştirilmeleri sırasında yüksek miktarda su ihtiyacı olan ürünlerdir[7].

Günümüzde Konya Kapalı Havzası, Gediz, Büyük Menderes Havzaları ve Çukurova gibi su sıkıntısı yaşanan birçok havza ve alanda, yüksek miktarda su ihtiyacı olan ürünlerin yoğun olarak yetiştirildiği görülür. Yörelerin iklimsel koşullarına uygun olmayan bu tarımsal üretim biçimi kısıtlı su varlıklarının, suya bağlı yaşam alanlarının yok olmasına neden olurken, orta ve uzun vadede üretime de büyük zarar verir. Su kıtlığı ürün verimini düşürürken, ürün verimliliği düşen birçok havzada kırsal göç artmaktadır.

Sosyal Medyada Paylaş :

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Print

İLGİLİ HABERLER

Değerli Okuyuclarımız;

Uşak Haber ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak  yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler yorum sayfalarında paylaşılamaz. yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve  bunlardan sorumlu tutulamaz.

yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.