UŞAK ÜNİVERSİTESİ “GÖÇ, AİDİYET VE KİMLİK: DÖNÜŞEN/DÖNÜŞTÜREN GÖÇMEN KİMLİKLERİ” ADLI KİTABI HAZIRLIYOR

Uşak Üniversitesi İİBF Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bölümü tarafından  Göç olgusunu politik, toplumsal ve kültürel düzlemlerdeki kimlik temsilleri çerçevesinde ele almayı amaçlayan ve 2023 yılı içinde disiplinler arası bir çalışma olarak basılması planlanan “Göç, Aidiyet ve Kimlik: Dönüşen/Dönüştüren Göçmen Kimlikleri” başlıklı derleme kitaba katkılarınızı beklemekte.

Üniversite tarafından yapılan duyuruda şöyle denildi.

‘’ Uluslararası göç hareketleri insanlık tarihi kadar eskidir. Ancak, özellikle ulusal kimliklerin inşa edilmeye başladığı 19. ve 20. yy’dan itibaren göç eden toplum ile göç edilen yerdeki toplum arasındaki etkileşim ve bu etkileşim sonucu yaşanan değişim,söz konusu hareketleri kimliksel dönüşümlerin baş etkeni haline getirmiştir. Bilhassa 1990’lı yıllarda hızlanan küreselleşme süreci ve uluslararası göçmen sayısındaki devasa artış,yeni melez kimliklerin ortaya çıkmasına ve aidiyet algısının çeşitlenmesine sebep olmuştur. Bu bağlamda, göç olgusu da her türü ile sosyal ve beşeri bilimlerde hatırı sayılır bir araştırma konusu olmaya başlamıştır.

Göç olgusunu politik, toplumsal ve kültürel düzlemlerdeki kimlik temsilleri çerçevesinde ele almayı amaçlayan ve 2023 yılı içinde disiplinlerarası bir çalışma olarak basılması planlanan “Göç, Aidiyet ve Kimlik: Dönüşen/Dönüştüren Göçmen Kimlikleri” başlıklı derleme kitaba katkılarınızı beklemekteyiz.

Kitabın, yüksek kaliteli hakemli monografiler ve akademisyenler tarafından derlenmiş koleksiyonlar ile beşeri ve sosyal bilimler alanına önemli katkı sağlayan İngilizce eserler yayınlayan Lexington Books tarafından basılması planlanmaktadır. Dolayısıyla gerek doçentlik gerekse de akademik teşvik kriterlerini karşılayacak yeterliliğe haiz olacaktır.Kitap yalnızca İngilizce dilinde yazılmış çalışmalardan oluşacaktır. Ancak çalışmalarını Türkçe dilinde göndermek isteyen akademisyenler için ayrıca başka bir uluslararası derleme kitabın basılması düşünülmektedir. Bu kitabın da,  en az beş yıl uluslararası düzeyde düzenli faaliyet yürüten, yayımladığı kitaplar Yükseköğretim Kurulunca tanınan sıralama kuruluşlarınca belirlenen dünyada ilk 500’e giren üniversite kütüphanelerinde kataloglanan ve Türkçe dışındaki dillerde aynı alanda farklı yazarlara ait en az 20 kitap yayımlamış olan uluslararası Nobel Akademik Yayıncılık tarafından basılması planlanmaktadır.Söz konusu kitaplarda bölüm yazarı/yazarları olmak isteyen akademisyenlerimizin 300-500 kelime arasındaki özetlerini 1 Eylül 2022 tarihine kadar göndermeleri beklenmektedir. Basılması uygun görülen kitap bölümlerinin tam metinlerinin ise en geç 30 Aralık 2022 tarihine kadar gönderilmesi gerekmektedir.

Ad, soyad, ünvan ve kurum bilgilerinin yer aldığı bildiri özetlerinin [email protected] adresine tek bir word dosyası olarak gönderilmesi beklenmektedir.

Kitap konu başlıkları şu şekilde belirlenmiştir:

–          Kavramsal ve Kuramsal Tartışmalar Işığında Bir Bilimsel Çalışma Sahası Olarak Göç/Göçmen/Kimlik: Sosyal Bilimlerde Göç-Kimlik Araştırmaları ve Metodoloji

–          İç/Dış Politikada Göç Olgusu ve Politik Kimlik İzdüşümleri

–          Toplumsal Dönüşümün Nirengi Noktasında Göçmen Temsilleri/Göç Sosyolojisi

–          Edebiyatta Göçmenler/Göçmen Edebiyatı

–          Sinemada Göçün Temsili/Diaspora Sineması

–          Diasporanın Kimlik Yansımalarında Müzik

–          Popüler Kültürde Göçmen Temsilleri

Bu başlıkların dışında kalan konularda gelen öneriler de değerlendirilecektir.’’ Denildi. (MELİKE PANCARCI)

Sosyal Medyada Paylaş :

Facebook
Twitter
WhatsApp
Email
Print

İLGİLİ HABERLER

Değerli Okuyuclarımız;

Uşak Haber ekibi olarak Türkiye’de ve dünyada yaşanan ve haber değeri taşıyan her türlü gelişmeyi sizlere en hızlı, en objektif ve en doyurucu şekilde ulaştırmak için çalışıyoruz. Yoğun gündem içerisinde sunduğumuz haberlerimizle ve olaylarla ilgili eleştiri, görüş, yorumlarınız bizler için çok önemli. Fakat karşılıklı saygı ve yasalara uygunluk çerçevesinde oluşturduğumuz yorum platformlarında daha sağlıklı bir tartışma ortamını temin etmek amacıyla ortaya koyduğumuz bazı yorum ve moderasyon kurallarımıza dikkatinizi çekmek istiyoruz.

Sayfamızda Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına ve evrensel insan haklarına aykırı yorumlar onaylanmaz ve silinir. Okurlarımız tarafından yapılan yorumların, (yorum yapan diğer okurlarımıza yönelik yorumlar da dahil olmak üzere) kişilere, ülkelere, topluluklara, sosyal sınıflara ırk, cinsiyet, din, dil başta olmak üzere ayrımcılık unsurları taşıması durumunda yorum editörlerimiz yorumları onaylamayacaktır ve yorumlar silinecektir. Onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisinde aşağılama, nefret söylemi, küfür, hakaret, kadın ve çocuk istismarı, hayvanlara yönelik şiddet söylemi içeren yorumlar da yer almaktadır. Suçu ve suçluyu övmek, Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre suçtur. Bu nedenle bu tarz okur yorumları da doğal olarak  yorum sayfalarında yer almayacaktır.

Ayrıca yorum sayfalarında Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerinde doğruluğu ispat edilemeyecek iddia, itham ve karalama içeren, halkın tamamını veya bir bölümünü kin ve düşmanlığa tahrik eden, provokatif yorumlar da yapılamaz.

Yorumlarda markaların ticari itibarını zedeleyici, karalayıcı ve herhangi bir şekilde ticari zarara yol açabilecek yorumlar onaylanmayacak ve silinecektir. Aynı şekilde bir markaya yönelik promosyon veya reklam amaçlı yorumlar da onaylanmayacak ve silinecek yorumlar kategorisindedir. Başka hiçbir siteden alınan linkler yorum sayfalarında paylaşılamaz. yorum sayfalarında paylaşılan tüm yorumların yasal sorumluluğu yorumu yapan okura aittir ve  bunlardan sorumlu tutulamaz.

yorum sayfalarında yorum yapan her okur, yukarıda belirtilen kuralları, sitemizde yayınlanan Kullanım Koşulları’nı ve Gizlilik Sözleşmesi’ni peşinen okumuş ve kabul etmiş sayılır.

Bizlerle ve diğer okurlarımızla yorum kurallarına uygun yorumlarınızı, görüşlerinizi yasalar, saygı, nezaket, birlikte yaşama kuralları ve insan haklarına uygun şekilde paylaştığınız için teşekkür ederiz.